japanese milf boxing trainer sex all japanese pass indiansexmovies.mobi woman big boob nice vagina hairy beauty figure old anal porn kunwari ladki ke bij nikalne lage chhote chhote bf

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me përdhes

healthblog

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me përdhes

Përdhes është një lloj i zakonshëm i artritit që shkakton dhimbje të mëdha, ënjtje dhe ngurtësi në nyje. Zakonisht ndikon në bashkimin në bazën e gishtit të madh, i njohur si nyja metatarsophalangeal. Shkaku kryesor i saj është prania e shumë acidit urik në trup.

Përdhes prek më shumë se 3 milion amerikanë dhe është forma më e zakonshme e artritit inflamator te meshkujt. Dhe megjithëse ka më pak të ngjarë të ndikojë në to në përgjithësi, femrat kanë një shkallë më të lartë të zhvillimit të përdhes pas menopauzës.

sulmet e përdhes mund të vijnë shpejt dhe mund të vazhdojnë të përsërisin me kalimin e kohës. Kjo ringjallje e vazhdueshme mund të dëmtojë ngadalë indin në zonën e inflamacionit dhe mund të jetë jashtëzakonisht e dhimbshme. Hipertensioni, kushtet kardiovaskulare dhe mbipesha janë faktorë rreziku për përdhes.

Trajtimi

Hiperuricemia, ku ka shumë acid urik në trup, është shkaku kryesor i përdhes.

Njerëzit zakonisht do ta trajtojnë gjendjen me ilaçe pa recetë. Këto ilaçe mund të ndihmojnë në trajtimin e simptomave të sulmeve të përdhes, të parandalojnë flakët e ardhshme dhe të zvogëlojnë rrezikun e komplikimeve të tilla si gurët e veshkave dhe tophi. Tophi i referohet kur kristalet e acidit formojnë masa të rritjes së bardhë që zhvillohen rreth zonave të prekura.

Ilaçet e zakonshme përfshijnë ilaçe anti-inflamatore josteroide dhe kortikosteroide, një tjetër anti-inflamator. Këto zvogëlojnë ënjtjen dhe dhimbjen në zonat e prekura nga përdhes.

Nivelet e tepërta të acidit urik janë zakonisht për shkak të mbiprodhimit të acidit urik ose çështjeve me veshkat në ekskretimin e kësaj substance në mënyrë të duhur. Një person mund të përdorë ilaçe për të zvogëluar prodhimin e acidit urik ose të përmirësojë aftësinë e veshkave për të hequr acidin urik nga trupi.

Pa trajtim, një sulm akut me përdhes do të jetë në rastin më të keq midis 12 dhe 24 orë pasi të fillojë. Një person mund të presë që të shërohet brenda 1-2 javësh pa trajtim, por mund të ketë dhimbje të konsiderueshme gjatë kësaj periudhe. Testet dhe diagnoza

dhe diagnoza

Përdhes shpesh mund të jetë sfiduese për të diagnostikuar, pasi simptomat e tij janë të ngjashme me ato të kushteve të tjera. Ndërsa hiperuricemia ndodh në shumicën e njerëzve që zhvillojnë përdhes, ajo mund të mos jetë e pranishme gjatë një ndezje. Si rezultat, një person nuk ka nevojë të ketë hiperuricemi për një diagnozë.

Nivelet e larta të acidit urik në gjakun e një individi ose kristalet urate në lëngun e tyre të përbashkët janë kriteret kryesore diagnostikuese për përdhes.

Për ta vlerësuar këtë, një reumatolog do të kryejë një test gjaku dhe gjithashtu mund të nxjerrë lëng nga një bashkim i prekur për analiza.

Përveç kësaj, ata mund të kërkojnë kristale urate rreth nyjeve ose brenda rritjes duke përdorur një skanim me ultratinguj. Rrezet X nuk mund të zbulojnë përdhes, por profesionistët e kujdesit shëndetësor mund t’i përdorin ato për të përjashtuar shkaqe të tjera.

Meqenëse infeksione të përbashkëta gjithashtu mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme në përdhes, mjekët mund të kërkojnë baktere kur kryejnë një test të lëngut të përbashkët për të përjashtuar një shkak bakterial.

Llojet

Ekzistojnë faza të ndryshme përmes të cilave përparon përdhes.

Hiperuricemia asimptomatike

Një person mund të ketë nivele të ngritura të acidit urik pa ndonjë simptomë të jashtme. Ndërsa individët nuk kanë nevojë për trajtim në këtë fazë, nivelet e larta të acidit urik në gjak mund të shkaktojnë dëmtim të indeve të heshtura. Si rezultat, një mjek mund të këshillojë një person me nivele të larta të acidit urik të adresojë faktorët që mund të kontribuojnë në krijimin e tij.

përdhes akute

Kjo fazë ndodh kur kristalet e urateve në një bashkim papritmas shkaktojnë inflamacion akut dhe dhimbje të forta. Ky sulm i papritur është një “flakërim” dhe mund të zgjasë midis 3 ditëve dhe 2 javësh. Ngjarjet stresuese të jetës dhe konsumi i tepërt i alkoolit mund të jenë kontribues të ndezjeve.

interval ose përdhes interkritik

Kjo fazë është periudha midis sulmeve të përdhes akute. Ndërsa përdhesja e një personi përparon, këto intervale bëhen më të shkurtra. Midis këtyre periudhave, kristalet e uratit mund të vazhdojnë të ndërtohen në inde.

përdhes kronik tophous

përdhes kronik topshous është lloji më i dobët i përdhes dhe mund të rezultojë në dëmtim të përhershëm të nyjeve dhe veshkave. Në këtë fazë, njerëzit mund të kenë artrit kronik dhe të zhvillojnë tophi në zona më të freskëta të trupit, siç janë nyjet e gishtërinjve.

Përmetimi kronik i topit në mënyrë tipike ndodh pas shumë vitesh sulme akute të përdhes. Sidoqoftë, nuk ka gjasa që individët që marrin përparim të duhur të trajtimit në këtë fazë.

pseudogout

Një kusht që ekspertët e ngatërrojnë lehtësisht me përdhes është depozitimi i pirofosfatit të kalciumit, i njohur si pseudogout. Simptomat e pseudogout janë shumë të ngjashme me ato të përdhes, megjithëse ndezjet zakonisht janë më pak të rënda.

Dallimi kryesor midis përdhes dhe pseudogout është se nyjet irritohen nga kristalet e pirofosfatit të kalciumit sesa kristalet e urateve. Pseudogout kërkon trajtime të ndryshme sesa përdhes.

shkakton

Hiperuricemia, një tepricë e acidit urik në gjak, është shkaku kryesor i përdhes.

Trupi prodhon acid urik gjatë prishjes së purineve. Këto janë komponime kimike që gjenden në sasi të larta në ushqime të caktuara si mishi, shpendët dhe ushqimet e detit.

Në mënyrë tipike, acidi urik shpërndahet në gjak dhe ekskretohet nga trupi në urinë përmes veshkave. Nëse një person prodhon shumë acid urik ose nuk ekskreton sa duhet, ai mund të ndërtojë dhe të formojë kristale të ngjashme me gjilpërën. Këto shkaktojnë inflamacion dhe dhimbje në nyje dhe indet përreth.

Faktorët e rrezikut

Disa faktorë mund të rrisin mundësinë e hiperuricemisë dhe përdhes, përfshirë edhe më poshtë.

 • Mosha: Përdhesi është më e zakonshme tek të moshuarit dhe rrallë prek fëmijët.
 • Seksi: Në njerëzit nën moshën 65 vjeç, përdhes është katër herë më i përhapur tek meshkujt sesa femrat. Ky raport zvogëlohet pak tek njerëzit mbi moshën 65 vjeç për të qenë tre herë më shumë të ngjarë.
 • Gjenetika: Një histori familjare e përdhes mund të rrisë mundësinë e një personi që zhvillon gjendjen.
 • Zgjedhjet e stilit të jetës: Konsumi i alkoolit ndërhyn në heqjen e acidit urik nga trupi. Ushqimi i një diete me purine të lartë gjithashtu rrit sasinë e acidit urik në trup. Të dyja këto mund të çojnë në përdhes.
 • Ekspozimi i plumbit: Studimet kanë sugjeruar një lidhje midis ekspozimit kronik të plumbit https://harmoniqhealth.com/al/keto-light/ dhe një rreziku të shtuar të përdhes.
 • Ilaçet: Medikamente të caktuara mund të rrisin nivelet e acidit urik në trup. Këto përfshijnë disa diuretikë dhe ilaçe që përmbajnë salicilate.
 • Pesha: Të qenit mbipeshë ose të trashë dhe të kesh nivele të larta të yndyrës së trupit visceral kanë shoqata me një rrezik të shtuar të përdhes. Sidoqoftë, të qenit mbipeshë ose obez nuk mund të shkaktojë drejtpërdrejt gjendjen.
 • Kushtet e tjera shëndetësore: Pamjaftueshmëria e veshkave dhe kushtet e tjera të veshkave mund të zvogëlojnë aftësinë e trupit për të hequr mbeturinat, duke çuar në nivele të ngritura të acidit urik. Kushtet e tjera të lidhura me përdhes përfshijnë presionin e lartë të gjakut dhe diabetin.
 • Gjendja shpesh ndikon në bazën e gishtit të madh, por gjithashtu mund të ndodhë në pjesën e përparme, kyçin e këmbës, gjunjët, bërrylat, kyçet dhe gishtat.

  Komplikimet

  Në disa raste, përdhes mund të zhvillohet në kushte më të rënda, duke përfshirë gurët e veshkave ose përdhes të përsëritur.

  Këshilla për parandalimin

  Ekzistojnë shumë udhëzime jetese dhe dietike që një person mund të përpiqet të mbrojë nga flakët ose të parandalojë që përdhes të ndodhë në shkallën e parë:

 • Ruajtja e një marrje të lartë të lëngjeve prej rreth 2-4 litra në ditë
 • Shmangia e alkoolit
 • Mbajtja e një peshe të moderuar

mjetet juridike në shtëpi

Individët me përdhes mund të menaxhojnë flakët duke moderuar ato që hanë dhe pinë-një dietë e ekuilibruar mund të ndihmojë në uljen e simptomave.

Ulja e ushqimeve dhe pijeve të larta në purina për të siguruar që nivelet e acidit urik në gjak nuk bëhen shumë të larta është një hap i parë i rëndësishëm.

Ushqimet e pasura me purina përfshijnë:

 • mish të kuq
 • Mishi i lojës
 • Mishi gjëndër, siç janë veshkat, mëlçitë, dhe Sweetbreads
 • Ushqim deti
 • butak
 • Alkooli
 • Ushqimet dhe pijet e ëmbëlsuara me shurup misri të lartë fruktozë

Një person mund të zvogëlojë rrezikun e tyre për të zhvilluar përdhes duke kufizuar marrjen e tyre të ushqimeve të pasura me purinë. Sidoqoftë, shmangia e konsumit të purinës krejt nuk është i nevojshëm. Konsumi i moderuar i sendeve të pasura me purinë mund të ndihmojë në menaxhimin e niveleve të acidit urik dhe simptomave të përdhes dhe të përfitoni shëndetin e përgjithshëm dietik.

Përdhes është një lloj artriti inflamator. Si rezultat, një person që përjeton simptoma të përdhes mund të përfitojë nga trajtimet në shtëpi të artritit të përgjithshëm. Këto përfshijnë qëndrimin aktiv, mbajtjen e një peshe të moderuar dhe kryerjen e ushtrimeve me ndikim të ulët për të mbështetur shëndetin.

Përmbledhje

Përdhes është një formë e zakonshme e artritit që prek nyjet. Mund të çojë në dhimbje të mëdha, ënjtje dhe ngurtësi. Gjendja prek më shumë se 3 milion amerikanë dhe është më e përhapur tek meshkujt sesa femrat.

Hiperuricemia – kur shumë acid urik është i pranishëm në gjakun e një personi – është shkaku kryesor i përdhes. Individët mund të pësojnë hiperuricemi nëse trupi i tyre mbiprodhon acidin urik ose nëse veshkat e tyre nuk e ekskretojnë substancën në mënyrë të duhur.

Një mjek zakonisht do të rekomandojë ilaçe me recetë për të trajtuar përdhes. Kjo mund të përfshijë trajtime për të zvogëluar inflamacionin në nyjet e prekura dhe ilaçet për të ndihmuar në rregullimin e niveleve të acidit urik.

Njerëzit mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të tyre për të zhvilluar përdhes duke shmangur ushqimet e larta në purina që trupi i shndërron në acid urik, duke mbajtur të hidratuar në mënyrë adekuate dhe duke shmangur alkoolin.

 • Dhimbje/anestetikë

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga kolegët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

.